o nama

ukratko o lučici, društvu i sportskim udrugama

 

O nama

 

 

Nekoliko uvodnih rečenica o našoj udruzi PŠRD Delfin

Posve su razumljivi motivi, nama danas malo poznatih ljudi koji su daleke 51. godine u prošlome stoljeću osnovali prvo Sportsko ribolovno društvo DELFIN. Izvan ribarskih zadruga koje su već tada zamirale i ribarskih poduzeća, nije bilo društvene asocijacije u kojoj bi se okupili svi oni koji se rekreativno ili sportski bave ribolovom, pa čak i oni koji se bave takozvanim malim ribolovnim obrtom. Teško je s današnjeg gledišta otkriti do kraja, kakva je osim neizbježne društveno korisne, bila uloga tadašnjeg društva. Jer osim, sportske, spominju se i neke zadaće vezane za ”snabdjevanje grada svježom ribom”, U to vrijeme i tih godina društvo ima brod, barke i poprilično profesionalnih ribolovnih alata u vlasništvu. Ima čak i profesionalnog ribara kao instruktora. Jedan jedini u toj kratkoj ulozi bio je, prema mojim i do kraja neprovjerenim podacima, pokojni Bepo Harašić, zvani Bepo Odalin, čovjek iz galerije legendarnih pulskih ribara. Govoreći o svojim prvim godinama boravka u Puli, a u Pulu je došao s Brača svojom barkom na jedra(!), spominjao mi je i “rad u Zadruzi”. Dakle, moglo bi se zaključiti da je u nekom vidu djelovanja DELFIN na početku imao i neke zadružne elemente primijenjene na sportsko ribolovno društvo. Kojih se, dakako, godinama oslobađao. Valja imati na umu da su članovi DELFINA pedesetih godina bili pozivani na zajednički lov s kojeg su doma mogli ponijeti tek kilogram ribe (ostatak je pripadao Društvu) te da se nije niti malo blagonaklono gledalo na samostalne izlaske na more i na lovljenje za svoj račun. Takve sklonosti bile su u pravilu oštro kritizirane.

Pedeset godina u svim ovim našim mijenama, veliko je razdoblje u kojem je DELFIN imao veće, ali i manje uspješne dionice i godine djelovanja. Danas se oni mjere činjenicom da je DELFIN društvo s najbrojnijim članstvom u Hrvatskoj, a mjere se nadasve uspjesima na sportskome planu, rezultatima udičarskog i podvodnog ribolova u svim službenim kategorijama. I otkad je to tako, DELFIN bilježi sve zapaženije rezultate, od klupskih do državnih natjecanja, pa do uglednih kup natjecanja duž naše obale. DELFIN danas vodi brigu nad jednom od najljepših lučica za male brodove, nad ludicom Veruda. Medu članovima sve je više entuzijazma za brojne akcije, u dobrovoljnom radu, u čišćenju priobalja i podmorja. Sve je više klupskog zajedništva i želje da rekreacijski i sportski ribolov pod okriljem DELFINA bude na visokoj razini suvremenog standarda. S tim u vezi posve je razumljiva uloga DELFINA, da kao najveći klub u Hrvatskoj bude i vodeći u inicijativama koje te na zakonskim i demokratskim osnovama, taj standard približiti razini europskih standarda.

Budimir Žižović

DELFINOVA ŠKOLA I RAD SA NAJMLAĐIM UDIČARIMA

PŠRD DELFIN ima juniorske ekipe gotovo od kada postoji klub, koje su i na natjecanjima postizale zapažene rezultate. Vremenom se broj juniora povećavao, pa se ukazala potreba za osnivanjem škole za juniore.

18. 04. 1998. godine, odlukom Upravnog odbora u DELFINU je službeno osnovana škola za mlade naraštaje. Osnivanje juniorske škole prihvaćeno je i od strane Nacionalnoo saveza i Save7a Istarske županije.

lako u nazivu stoji da je škola juniorska, najmlađi naraštaji započeli su trenirati s dobi od sedam godina, pa škola ima i kategoriju mladih juniora od 7 do 12 godina, uz juniorsku koja obuhvaća dob od 12 do 18 godina. Ovakva podjela postoji zbog službenih natjecanja kako bi se na tim natjecanjima izbjegla velika razlika u godinama i fizičkoj snazi. Od samih početaka škola je otvorenog tipa i polaznici je ne plaćaju. U juniorskoj školi je uvijek 10 do 20 učenika koji treniraju jednom tjedno u ljetnom razdoblju, te sudjeluju na službenim i pozivnim natjecanjima. Takav rad pokazao je i rezultate.

Od 28.04.2000. godine, službeno je u kalendar natjecanja uvršten i juniorski Kup DELFINA, u udičarenju s obale štapom. Natjecanje se organizira u dvije kategorije, za dob do 12 godina i od 12 do 18 godina, a pozivaju se natjecatelji iz svih prijateljskih klubova. Glavna nagrada je prijelazni pehar koji će zadržati ekipa koja u proljetnom i ljetnom razdoblju, jednom tjedno po 2-3 sata, što je potrebno radi održavanja kondicije isprobavanja alata i metoda, stjecanja prakse, Najmlađi natjecatelji moraju se osposobiti za natjecanja koja traju 4— 5 sati, kada rade samostalno, bez trenerskog nadzora. Treninzi zimi održavaju se u DELFINOVIM prostorijama, u gradu ili na Verudi, a na njima se obraduje teorija i praksa rada s alatima i priborom. Kada se pruži prilika, organiziraju se posjeti akvarijima u Rovinju i na Puntiželi, te posjeti sajmovima ribolovne opreme. Valja spomenuti da klub pomaže svim novim članovima kod kupovine opreme, savjetima i financijski. Od medija posebno nas podržava Radio Pula i emisija Plavi val, koju ureduje Budimir Žižović, koji prati naš rad od samog početka i pomaže da populariziramo i omasovimo ovaj lijepi i zdravi sport, koji predstavlja i kulturu življenja uz more.

SEKCIJA PODVODNOG RIBOLOVA

Aktivnosti u klupskim natjecanjima počinju 1993. godine kada su zabilježeni i prvi podaci sa natjecanja. Članovi sekcije za podvodni ribolov nastupaju na općinskom pojedinačnom prvenstvu .Po prvi put članovi kluba nastupaju na međužupanijskom pojedinačnom prvenstvu za sjeverni Jadran u Rijeci — Urinj 1994. godine.

Uvodi se rang ljestvica i novi sistem natjecanja u klubu sa dva službena kruga za prvaka kluba i dva natjecanja koja se boduju s ostalim ostvarenim rezultatima u tijeku kalendarske godine za rang, isključivo za dodatnu motivaciju natjecatelja da se osim u klubu natječu i na drugim prvenstvima. U samoj sekciji izdvaja se desetak standardnih natjecatelja, koji su spremni postići dobre rezultate.

Neki su svojim aktivnostima i plasmanima više ili manje podigli ovaj klub na sam vrh podvodnog ribolova u Hrvatskoj, ali za trajno sjećanje valja spomenuti jedanaest najboljih u PŠRD Delfin Pula sekcije podvodnog ribolova. Redoslijed po apsolutno najvećim rezultatima na svim natjecanjima od 1993.— 2001. godine:

Željko Popović, 2. Radovan Trišić, 3. Siniša Hrelja, 4. Dalibor Cus, 5. Randel Ćus 6. Radovan, Simić, 7. Simon Kmet, 8. Igor Jelić, 9. Robert Tkalec, IO.Mladen Kolenko II. Dražen Sep.

SEKCIJA UDIĆARI

Novija faza ozbiljnijeg i organiziranijeg pristupa natjecanjima započinje s 1993. Natjecateljsku osnovu tada čine članovi koji imaju znanja i iskustva u ribolovu sa štapom. Od 1997. pa do 2000. godine, sve je više natjecanja na kojima sudjeluju sve kategorije udičara DELFINA. Kada bismo zabilježili svaki dobar plasman trebalao bi nam puno prostora.

1999. godine međuopćinsko prvenstvo održava se u Puli, u organizaciji ‘Uljanika”

2000. godinu bilježimo samo sa zvaničnim natjecanjima. Na međuopćinskom u Rapcu smo daleko najbolja ekipa.

U današnje vrijeme možemo računati na 16 igrača seniora za ribolov sa štapom, na najmanje 6 natjecatelja za ribolov iz ruke. Svi oni su se s opremom i načinom vezivanja udica, vrstama najlona i samom tehnikom ribolova približili samom vrhu sportskih ribolovaca Hrvatske. Kako pulski udičari imaju finu tehniku ribolova na baraje i orade, gdje im sam način ribolova nameće lov iz ruke, a ne sa štapom, nailazimo na na malo poklonika štapa. Taj fenomen najviše uočavamo na samim prijavljivanjima za društveno natjecanje, gdje temo na primjer imati čak i 40 udičara iz ruke, a samo 16 udičara sa štapom.

Dolje možete preuzeti original časopis sa povijesti Delfina u PDF formatu.

promo50_godina